koty darmowe ogłoszenia rasy galeria galerie zdjęcia fotki informacje wiadomości tapety słowniczek słowniki pulpit
kociuszki
 • Kocia dynastia ;)
 • wiadomości
 • Pochodzenie
 • Poczatki w domu
 • U weterynarza
 • Pielęgnacja
 • Płciowość kota
 • Narodziny kociąt
 • Schorzenia
 • Pierwsza pomoc
 • Rasy i odmiany
 • Koty wg. prawa
 • Słowniczek pojęć
 • Schroniska
 • Lecznice - Lublin
 • różne
 • Galerie
 • Szablony
 • Tapety
 • Garfield
 • strona
 • Ogłoszenia!
 • SONDA!
 • Księga gości
 • Linki
 • Kontakt
 • « powrót

  Koty perskie

  kot perski trikolor
  Jednokolorowe
  - czarne
  - biale
  - niebieskie
  - rude
  - kremowe
  - czekoladowe
  - lila
  - dymne
  - kameo
  - szynszylowe
  - złociste muszlowe i cieniowane
  - szylkretowe

  Dwukolorowe
  - niebiesko-kremowe
  - pręgowane
  - kolorpointy

       Przedstawicielami kotów długowłosych hodowanych u nas w Polsce w wielu odmianach barwnych są koty perskie. Ostatnimi czasy stają się coraz bardziej popularne i zdobywają sympatię może, dlatego, że mają bardzo przyjemny charakter. Ich cechą jest pełne zaufanie do człowieka, zupełny brak dzikości, są spokojne łagodne, pieszczotliwa, nie chodzą po firankach, nie gryzą, nie drapią. Również okres rui przechodzą ciszej niż koty innych ras. Koty perskie hodowane w Europie początkowo nazywane angorami. W Ich pochodzeniu istnieje wiele niejasności. Nie wiemy, w jaki sposób powstało Ich niezwykle bujne uwłosienie. Pewne jest, że obecny wygląd tych kotów odbiega od wyglądu ich przodków i że koty hodowlane są w ich rodzinnym kraju od przeszło 400 lat. Ojczyzną ich jest Turcja. Według jednej wersji koty perskie zostały przywiezione do Europy w 1521 r. przez włoskiego podróżnika, według innej zostały sprowadzone w 1720 r.
       Obecnie istnieje, aż dziewięćdziesiąt odmian barwnych kotów perskich. Mamy koty perskie jednokolorowe, dymne, szylkretowe, kolorpointy oraz szynszylowe. Wygląd kotów perskich przedstawia się następująco: głowa jest okrągła, masywna, mocno osadzona na krótkiej grubej szyi czoło wypukłe, policzki pełne, oczy duże, okrągłe, wypukłe, osadzone nie głęboko, szeroko rozstawione, błyszczące.
       Kolor oczu odpowiada w zasadzie kolorowi okrywy. Koty perskie maja kolor oczu pomarańczowy, ale koty perskie białe mają oczy niebieskie lub pomarańczowe, a także jedno oko może być niebieskie a drugie pomarańczowe. Koty perskie szynszylowe mają oczy szmaragdowe a kolorpointy zdecydowanie niebieskie. Uszy małe, zaokrąglone na Końcach, skierowane do przodu szeroko rozsławione, gęsto uwłosione, umieszczone na głowie dosyć nisko Nos krótki. szeroki, tępo zakończony z poziomym rowkiem u nasady. Koniec nosa nie może wystawać poza linię pionowe przeprowadzoną od czoła. Żuchwa szeroka, mocna. Broda pełna i dobrze rozwinięta. Tułów mocny, duży lub Średnio duży, proporcjonalny, nisko-umieszczony, lecz nieociekały, niezdarny. Mocna budowa kośćca z dobrym umięśnieniem. Grzbiet prosty poziomo nastroszony, pierś szeroka. Nogi krótkie, grube i rnocne, Poduszeczki duże, mocne okrągłe. Palce ściśle przylegające. Ogon krótki, skierowany ku ziemi bez jakiegokolwiek załamania lub supła. Okrywa włosowa jedwabista, długa gęsia, odstająca od ciała. z wyjątkiem odmiany kotów pręgowanych, u których szala powinna ściśle przylegać do ciała.

  Piękna, długa kryza wokół szyi powinna być obfita i zajmować całą powierzchnię między przednimi nogami. Uszy dobrze uwłosione z długimi pędzelkami włosów wewnątrz. Rownież międ7y palcami Kończyn przednich i tylnych powinny znajdować się długie pędzelki włosów. Ogon bogato uwłosiony ,,krzaczasty", takie tylne nogi powinny być dobrze uwłosione. Włosy na nich powinny tworzyć \zw. portki. Koty jednokolorowe nie mogą mieć żadnych plamek lub cieniowany. Kolor okrywy włosowej musi być jednolity na całym ciele. Pręgowane, jeśli występuje, powinno, być regularne i mocno zaznaczone

  Koty perskie jednokolorowe

  Koty perskie czarne
       Koty perskie czarne obok białych są najstarszymi kotami hodowanymi na Świecie. Zawdzięczają to min pięknej, długiej, czarnej, błyszczącej, jedwabistej szacie okrywowej i pomarańczowym oczom. Prawdziwie kruczoczarne koty dorosłe są rzadkością. Często w okrywie włosowe] można znaleźć pojedyncze białe włosy lub nawet rdzawe plamy, bywa, ze nieraz i cała okrywa jest rudawa. Naturalnie te wady dyskwalifikuję czarne koty na wystawach, a przynajmniej obniżają ich ocenę. Czarne koty perskie pochodzą często, wcale nie od dwojga rodziców czarnych, niejednokrotnie jedno z nich jest niebieskie. Także kotki szylkretowe mogą mieć wspaniałe czarne kocięta. Oprócz wspomnianego łączenia czarnych kotów perskich z niebieskimi i szylkretowymi można je łączyć z rudymi, dymnymi i kremowymi.
       Koty perskie białe:
  - z niebieskimi oczami
  - z pomarańczowymi oczerni
  - z odmiennie zabarwionymi oczami

       Kolor okrywy włosowej wszystkich trzech odmian barwnych jest czysto biały bez żadnych odcieni. Pigmentowane włosy na głowie lub ogonie występują, nieraz u młodych zwierząt, w dojrzałym wieku z reguły zanikają.
       Białe koty perskie znane są w Europie od przeszło 100 lat. Pierwotnie miały oczy niebieskie jak ich tureccy przodkowie. Były najczęściej głuche, do dziś nie udało się usunąć tej dziedzicznej cechy i obecnie około 40% białych kotów perskich jest głuchych. Z tego też względu ostatnimi laty rozwinęła się bardzo hodowla białych kotów perskich pomarańczowookich, niedotkniętych głuchotą, mocniejszych w typie, odporniejszych, a równie pięknych.
       Koty perskie białe można łączyć miedzy sobą a także z czarnymi, rudymi, kremowymi, szylkrytowymi i dwukolorowymi. Hodowcy niemieccy radzą, żeby osiągnąć koty perskie białe niebieskookie nie głuche, należy je łączyć z kotami Khmerskimi (kolorpointami). Białych kotów perskich nie należy łączyć z pręgowanymi lub srebrzystymi.

  Koty perskie niebieskie
       Bez wątpienia koty niebieskie i nie tylko długowłose, ale i krótkowłose, są najbardziej lubiane ze wszystkich odmian barwnych. Koty niebieskie powstały jako mutanty z kotów czarnych (rozrzedzenie pigmentu). Koty te zostały oficjalnie uznane za jedną z odmian barwnych kotów perskich w Angli w 1898 r. Do tej daty koty niebieskie pręgowane i Koty niebieskie jednokolorowe były zaliczane do jednej grupy.
       Kolor okrywy włosowej kotów niebieskich powinien być na całym ciele jednolity, równomierny od nosa do końca ogona. Najbardziej cenione są obecnie koty perskie niebieskie bardzo jasne, dawniej były modne ciemne. Białe włosy lub jakiekolwiek cieniowanie jest niedopuszczalne. Także okrywa wokół szyi nie może być jaśniejsza niż pozostały kolor okrywy włosowej.
       Koty perskie niebieskie są przodkami prawie wszystkich odmian barwnych kotów perskich. Również i dziś dla polepszenia jednolitego koloru krzyżuje się je z niebieskimi. Cenne też wyniki daje łączenie kotów niebieskich z kremowymi, niebieskokremowymi lub kolorpointami. Można je także łączyć z kotami rudymi i szylkretowymi. Nie należy ich łączyć z pręgowanymi.
  Koty perskie rude
       Kolor okrywy kotów rudych powinien być na całym ciele jednolity rudy o mocnym, ognistym odcieniu, bez cieniowania, oznaczeń, punkcików. Wargi i broda tego samego koloru co futro. Nas ceglastoczerwony i takie same poduszeczki. Koty rude można łączyć z kotkami szylkretowymi, rudymi, kremowymi, niebieskokremowymi i czarnymi. Rude kocięta wykazują niekiedy widoczne pręgowanie, które z wiekiem zanika. Łączenie kotów rudych jednokolorowych z pręgowanymi jest niewskazane, bowiem potomstwo może mieć niejednolicie kolorowe umaszczenie.
  Koty perskie kremowe
       Odmiana ta, ze względu na piękną okrywę włosową jest bardzo poszukiwana. Jednolicie umaszczona okrywa włosowa w kolorze słomy lub skóry ludzkiej w jasnej pastelowej tonaci sprawia wrażenie niezwykłej miękkości i lekkości. Wprawdzie zdarzają, się koty perskie kremowe mocniej umaszczone (Amerykanie nazywają tę odmianę hot-creme), ale jaśniejsze odcienie okrywy włosowej kotów kremowych są bardziej cenne. Nawet lekko zaznaczone pręgowanie lub białawy koniec ogona uważa sie za wadę. Wadą są rownież plamki na nosie, wąsy w kotarze niebieskim lub jaśniejsze podszycie.
       Koty kremowe można łączyć z niebieskimi, w rezuliacie czego otrzymuje sie przychówek złożony z kociąt niebieskokremowych i kremowych o jasnym pastelowym odcieniu. Te ostatnie bywają nawet ładniejsze w kolorze niż kocięta otrzymywane z połączenia kotów kremowych miedzy sobą.
  Koty perskie czekoladowe
  Koty perskie lila
       Z kolorpointów wyhodowano niezmiernie żadko jeszcze spotykane odmiany barwne kotów perskich - jednokolorowe czekoladowe oraz jaśniejsze w odcieniu lila.
       Okrywa włosowa kotów czekoladowych jest brązowa. Wszystkie odcienie brązu są dopuszczalne, barwa musi byc jednolita, bez najmniejszego rysunku czy też cieniowania. Niedopuszczalny jest szary kolor podszycia, białe włosy lub rudawy nalot.
       Okrywa włosowa kotów lila jest równomiernie lila z różowawym połyskiem. Niedopuszczalne jest szare podszycie, białe włosy, innego koloru, rysunek lub cieniowanie, mimo że te dwie odmiany barwne kotów perskich wyhodowano już kilka lat temu (po raz pierwszy zostały opisane w 1071 r przez Mantona), a na wystawach stawały w szranki z innymi odmianami barwnymi kotów perskich i wychodziły z nich zwycięsko to dopiero w 1964 r zostały oficjalnie uznane.
  Koty perskie dymne
       Koty tej odmiany barwnej dzielą sie na dziesięć pododmian:
  - czarnodymne
  - niebieskodymne
  - liladyinne
  - czekoladowodymne
  - rudodymne
  - kremowodymne
  - szylkretowodymne
  - niebieska-kremo-wo-dymne
  - szylkretowodymne czekoladowe
  - szylkretowodymne lila

       Młode wszystkich pododmian barwnych kotów dymnych rodzą się z jasnym prążkowaniem na głowie. Po tym można poznać, ze nowo narodzone kocięta będą kotami dymnymi. Prążkowanie w kształcie litery M często pozostaje na całe życie. Koty dymne nazywane są także kotami kontrastu, ponieważ patrząc na nie można się przekonać, że gdy pozostają w spokoju są czarne, niebieskie, rude, kremowe, szylkretowe itp., natomiast gdy są w ruchu, poruszają się, widoczna staje się ich srebrzysto biała cześć włosów przy skórze. Ta srebrzystobiała pręga włosów przy skórze ma różną szerokość - na głowie i nogach jest bardzo wąska i staje się widoczna tylko przy rozchylaniu włosów, natomiast okrywa wokół szyi, pędzelki w uszach, brzuch i dolna strona ogona są srebrzyatobiałe.
       Srebrzysty, jaśniejszy od tła znak litery M na głowie jest dopuszczalny wyłączenie u kotów dymnych między sobą nie zawsze daje dobre wyniki w postaci pięknie umaszczonego przychówku. Natomiast doskonałe rezultaty daje łączenie kotów dymnych z niebieskimi.
       U młodych kotów na okrywie włosowej mogą występować smugi lub nieprawidłowy kontrast. Nieprawidłowości te, w ciągu wzrostu zwierząt z reguły zanikają. U dorosłych kotów rysunek, cieniowanie lub plamy sa niepożądane.

  Koty perskie kameo
       Koty perskie kameo występują w czterech pododmianach barwnych, a mianowicie - kameo:
  - muszlowe rude
  - cieniowane rude
  - muszlowe kremowe
  - cieniowane kremowe

       Koty kameo zostały wyhodowane w Ameryce w 1954r., a następnie sprowadzone do Europy, gdzie, mimo że się nimi zachwycano uważając je za jedną z najpiękniejszych odmian barwnych kotów perskich, to jednak dopiero w 1974 r. zostały uznane oficjalnie. Produktem wyjściowym dla tej odmiany były w pierwszym rzędzie koty dymne i rude.
       Koty perskie kameo muszlowe rude i kremowe są identyczne w pochodzeniu z kotami szynszylowymi, z tą różnicą, że włosy u kotów szynszylowych zakończone są kolorem czarnym, natomiast koty kameo muszlowe mają włosy zakończone kolorem rudym lub kremowym, a ich włosy puchowe są czysto białe. Całość sprawia wrażenie że umaszczenie okrywy włosowej tych kotów jest połyskliwie różowawe i wygląda rzeczywiście jak powierzchnia muszli - stąd nazwa.
       Włosy na grzbiecie, bokach, głowie, uszach i ogonie u kotów kameo muszlowych mają rude lub kremowe zakończenie na wysokości 1/8 swej długości, a u kotów kameo cieniowanych mają zakończenie na wysokości 1/3 długości (są zatem ciemniejsze). Część twarzowa głowy i nogi sę lekko rudawe lub kremowe. Natomiast broda, pędzelki w uszach, piersi, brzuch, a także przyśrodkowa strona nóg i spodnia strona ogona, są czysto białe. Nos i poduszeczki różowe. Oczy koloru miedzi.
       Rysunek na pokrywie włosowe] tułowia i głowy, obrączki na nogach, brązowy odcień umaszczenia zasadniczego okrywy, jak również pojedyncze całkowicie rude lub kremowe włosy - są niedopuszczalne.
       Koty kameo powinno się łączyć w zasadzie między sobą, ale dopuszczalne jest łączenie ich z kotamt szylkretowyrni, nigdy natomiast z kotami pręgowartyml.

  Koty perskie szynszylowe
       Koty perskie szynszlowe występują w ośmiu pododmianach barwnych, a mianowicie:
  - czarnoszynszylowe
  - niebieskoszynszylowe
  - czekoladowoszynszylowe
  - szynszylowolilia
  - srebrzyste-czarno-cieniowane
  - srebrzyste-niebiesko-cieniowane
  - srebrzyste-czekoladowo-cieniowane
  - srebrzyste-lilia-cieniowane

       Koty szynszylowe uważa się za jedną z najpiękniejszych odmian barwnych kotów perskich. Wywodzą, się one z kotów srebrzystych pregowanych. Dowodem tego jest wyraźne u młodych kotów pręgowanie na nogach, tułowiu i ogonie, które wraz ze wzrostem zwierzęcia musi zaniknąć. U dorosłych kotów pręgowame uważa się za wadę.
       Umaszczenie kotów szynszylowych jest zasadniczo białe z czarnym, niebieskim, czekoladowym lub lila zakończeniem włosów, lekko zaznaczanym, tworzącym tzw. woal.
       WłOsy na grzbiecie, bokach, głowie, uszach i ogonie u kotów czarno-, niebiesko-, czekoladowo- i lila szynszylowych mają na wysokości l/5 swej długości. Zakończenie czarne, niebieskie, czekoladowe lub lila, natomiast u kotów srebrzystych czarno, niebiesko, czekoladowo lub lila cieniowanych mają na wysokości 1/3 swej długości zakończenie czarne, niebieskie, czekoladowe lub lila (są zatem ciemniejsze). Głowa i ogon są mocniej zabarwione. Pręgowanie na nogach w postaci nie zamkniętych pierścieni jest dozwolone. Broda, pędzelki w uszach, piersi i brzuch, wewnętrzna strona nóg i spodnia strona ogona u wszystkich kotów szynszylowych są białe. Podszycie czysto białe. Nos ceglastoczerwony. Obwódki wokół oczu, warg i nosa w kolorze okrywy. Oczy zielone lub niebieskozielone.

  Koty perskie złociste muszlowe i cieniowane
       Włosy na grzbiecie, bokach, głowie, uszach i agonie u kotów złocistych muszlowych mają na l/8 swej długości zakończenie ciemnobrązowe, a u kotów złocistych cieniowanych maja zakończenie też ciemnobrązowa na 1/3 swej długości. Broda pędzelki w uszach, piersi, brzuch, wewnętrzn i strona nóg i spodnia strona ogona są w kolorze, tak jak całe podszycie, ciopłokremowym. Nos ciemnorózowy. Poduszeczki brązowe. Obwoódki wokół oczu i nosa ciemnobrązowe, oczy zielone lub zielono niebieskie. Pręgowanie i szarawe podszycie niedopuszczalne.
  kot perski złoty
  Koty perskie szylkretowe
       Koty perskie tej odmiany barwnej wystepują w piętnastu pododmianach:
  - szylkretowe
  - szylkretowe czekoladowe
  - szylkretowe lila
  - szylkretowe z białym
  - niebiesko-szylkretowe z białym
  - czekoladowo-szylkretowe z białym
  - lila-szylkretowe z białym (
  - szylkretowe muszlowe
  - szylkretowe cieniowane
  - niebiesko-szylkretowe muszlowe
  - niebiesko-szylkretowe cieniowane
  - czekoladowo-szylkretowe muszlowe
  - czekoladowo-szylkretowe cieniowane
  - lila-szylkretowe muszlowe
  - lila-szylkretowe cieniowana

  kot perski szylkretowy
       Umaszczenie kotów szylkretowych jest rude i czarne w formie plam lub przemieszanych pojedynczych włosów harmonijnie na całym ciele rozłożonych. Kolor rudy występuiący w rożnych odcieniach (od kremowego do ciemnobrązowego) powinien być w ciepłej tonacji na części twarzowej pożądane jest pasmo w kształcie płomienia, na nosie ruda strzałka. Nos i poduszeczki są czarno, różowe lub czarne z różowymi plamkami. Oczy koloru miedzi. Trzy albo cztery kolory występują w zasadzie tylko u samic a więc koty szylkretowe są kotkami. Samce szylkretowe występują niezmiernie rzadko i są z reguły bezpłodne.
       Umaszczenie kotów szylkretowych czekoladowych jesl w postaci plam koloru mlecznej czekolady i kremu, natomiast szylkretowych lila w postaci plam koloru lila (jasnoszary z różowawym odcieniem) i jasnokremowych.
       Koty perskie szylkretowe z białym mają zasadnicze umaszczenie białe z rozmieszczonymi na całym ciele plamami w kolorze czarnym i rudym, przy czym o piękności umaszezenia decyduje nie wielkość plam, lecz harmonijny obraz w postaci wyraźnie zarysowanych plam. Górna cześć głowy powinna być umaszczona, tj. w plamach dolna natpmiast biała. Biała plama w kształcie odwrócone] litery V na części twarzowej głowy powinna sięgać czoła, przy czym oczy powinny być umieszczone na umaszczonej części głowy. Barki, gżbiet i ogon powinny być w plamach. Kolor biały powinien przeważać na spodniej stronie ciała, tj. na szyi, piersi i brzuchu. Nos i poduszeczki czarne lub czarne z różowymi plamkami. Oczy pomarańczowe.
       Koty niebiesko-szylkretowe z białym mają zasadnicze umaszczenie białe z wyraźnie rozłożonymi plamami w kolorze delikatnie kremowym i jasnego błękitu. Biała plama w kształcie odwróconej litery V na głowie i biel na spodniej stronie ciała podobnie jak u kotów szylkretowych z białym.
       Koty ciekoladowo-szylkretowe z białym mają plamy w kolorze mlecznej czekolady i kremu, a koty lila-szytkretowe z białym plamy w kolorze lila i jasnego kremu: kolor biały tak samo rozmieszczony jak u kotów szylkretowych z białym.
       Koty szylkretowe muszlowe mają zasadnicze umaszczenie takie jak koty szylkretowe, niebiesko-szylkretowe, czekolado-woszylkretowe i lila-szylkretowe. z tym że zabarwione jest tylko ich zakończenie włosów na wysokości 1/8 swej długości, dalsza część włosów aż do korzenia jest biała. Włosy puchowe są czysto białe.
       Koty szylkretowe otrzymuje się najczęściej z łączenia kotów czarnych z rudymi albo czarnych lub rudych kotów z szylkretowymi kotkami. Wieść głosi, że kotki szylkretowe przynoszą szczęście domowi, w którym żyją.

  Koty perskie dwukolorowe

  Koty perskie dwukolorowe
       Koty dwukolorowe zostały uznane dopiero przed kilku laty w ich umaszczeniu, jak nazwa wskazuie. Występują dwa kolory: czarny i biały, rudy i biały, niebieski i biały, kremowy i biały, czekoladowy i biały oraz lila i biały, w ten sposób mamy koty dwukolorowe czarno-błałe, rudo-białe, niebiesko-białe, kremowo-biało, czekoladowo-biale i lila-biale.
       Wymagane jest, by kolorowa była górna część ciała tych kotów, a część spodnia, tj, piersi, brzuch, dolna część ogona, a także nogi były białe. Jest pożądana biała plama na twarzy w kształcie odwróconej litery V. Oczy koloru miedzi. Niedopuszczalne jest pręgowanie. Kolorowe plamy powinny być czyste i dobrze rozdzielone. Niewięcej niż połowa futra w kolorze białym oraz nie więcej niż 2/3 futra w kolorze czarnym, niebieskim itp.
       Koty dwukolorowe można łączyć z kotami jednokolorowymi. Do kotów dwukolorowych należy niedawno uznana przez FiFe - grupa kotów tzw. arlekiny. Koty te charakteryzują się tym, ża na tle ich białej okrywy włosowej występują kolorowe plamy dowolnie rozmieszczone, różnej wielkości.

       Koty perskie arlekiny występują w 10 odmianach:
  - szylkretowe z białym (arlekiny}
  - niebiesko-szylkretowe z białym (arlekiny)
  - czekoladowo-szylkretowe z białym (arlekiny)
  - lila-szylkretowe z białym (arlekiny)
  - czarno-białe (arlekiny)
  - niebiesko-białe (arlekiny)
  - czekoladowo-biale (arlekiny)
  - lila-blałe (arlekiny)
  - rudo-białe (ariele iny)
  - kramowa-białe (arlekiny)

  Koty perskie niebiesko-kremowe
       Koty te dawniej nazywano niebiesko-szylkretowymi. Umaszczenie ich jest kremowe i niebieskie w postaci plam lub przemieszanych pojedynczych włosów, harmonijnie na całym ciele rozłożonych. Kolor kremowy występu|e w różnych odcieniach, w ciepłej tonacji. Na twarzy pożądane jest pasmo kremowe w kszlalcie płomienia. Nos i poduszeczki niebieskie, różowe lub niebieskie z różowymi plamkami. Oczy koloru miedzi.
       Koty niebiesko-kremowe podobnie jak szylkretowe są tylko płci żeńskiej. Otrzymuje się je najczęściej z łączenia kotów niebieskich z kotkami szylkretowymi lub niebiesko-kremowymi.
  Koty perskie pręgowane
       U kotów zarówno krótkowłosych, jak i długowłosych rozróżniamy kilka rodzajów pręgowania, są mianowicie- typrysowsle, marmurkowe i dropiate. Jednakże u kotów perskich pręgowanych wymagany jest rysunek marmurkowy, który w długiej okrywie włosowej lepiej jest widoczny, a tym samym lepiej się prezentuje.
       Wyjątkowo jedwabista okrywa włosowa, jaką posiadają koty perskie pręgowane, powinna w przeciwieństwie do innych odmian barwnych przylegać do tułowia; tylko kryza powinna luźno zwisać między przednimi nogami.
       Koty pręgowane występują, w dziesięciu pododmianach barwnych. Są to:
  - srebrzyste czarno pręgowane
  - srebrzyste niebiesko pręgowane
  - srebrzyste czekoladowo pręgowane
  - srebrzyste lila pręgowane
  - bure czarno pręgowane
  - niebieskie pręgowane
  - czekoladowe pręgowane
  - lila pręgcwane
  - rude pręgowane
  - kremowe pręgowane

       U kotów srebrzystych czarno pręgowanych, niebiesko pręgowanych, czekoladowo lila pręgowanych zasadnicze u maszczenie jest szarosrebrzyste, na nim występują czarne, niebieskie, czekoladowe lub lila pręgi, tworzące po bokach ciała charakterystyczny rysunek spirali. Nogi i ogon są obrączkowane. Koniec ogona czarny, niebieski, czekoladowy lub lila. Kolor oczu zielony lub żółto-zielony, obie barwy dopuszczalne. Nos koloru ceglastego. Obwódki wokół oczu, nosa i poduszeczki czarne, niebieskie, czekoladowe lub lila.
       Koty bure czarno pręgowane mają zasadnicze umaszczenie miedziano-brazowe, pręgi czarne wyraźnie zaznaczone. Czarne obwódki wokół oczu i nosa. Nogi i ogon pręgowane. Koniec ogona czarny. Strona tylna nóg i poduszeczki czarne. Oczy miedziane. Nos ceglasty
       Koty niebieskie pręgowane mają zasadnicze umaszczenie jasnobłękitne pręgowane mocno niebieskie, odcinające się zdecydowanie od tła, powinno być w dużym kontraście. Ciemnoniebieskie obwódki wokół oczu i nosa. Nogi i ogon pręgowane. Koniec ogona niebieski. Oczy miedziane. Nos ceglasty.
       Z kotów niebieskich pręgowanych powstały koty niebieskie jednokolorowe. Koty rude pręgowane mają zasadnicze umaszczenie żółtawe (śmietankowe). Rude obwódki wokół oczu i nosa. Ogon i nogi pręgowane. Koniec ogona rudy. Nos ceglasty. Oczy miedziane. Plamki na nosie, czarne wąsy, a także biały koniec ogona dyskwalifikują kota.
       Koty kremowe pręgowane mają zasadnicze umaszczenie kremowe. Pręgowanle ciemnokremowe zdecydowanie musi się odcinać od tła. Obwódki wokół oczu nosa ciemnorożowe. Nos i poduszeczki różowe. Plamki na nosie, czarne lub niebieskie wąsy i biały koniec ogona uważa się za wadę.

  Koty perskie kolorpointy
       KoTy kolorpointy zwane także khmerskimi, a dawniej himalajskimi, znane są w Europie od kilkudziesięciu lat, jednakże planowa hodowla tych kotów zaczęła sie dopiero około 1940 r, w Anglii, a oficjalnie uznane zostały jako jedna z odmian kotów perskich w 1956 r. Koty te powstały ze skojarzenia kotów perskich niebieskich z kotami syjamskimi z czekoladowymi oznakami.
       Umaszczenie tych kotów musi być jednakowe, bez smug. W późniejszym wieku kolor okrywy ciemnieje. Barwa zasadniczego umaszczenia powinna zdecydowanie kontrastować z tzw. oznakami - ciemniej zaznaczonymi plamami na głowie, uszach, nogach i ogonie. Oznaki powinny byc wyraźnie odgraniczone od umaszczenia zasadniczego. Oznaka na głowie pokrywa całą część twarzową głowy, łącznie z wąsami i przebiega na wysokości uszu. Górna linia oznaki na głowie powinna jednakże przebiegać nie za wysoko. Plamki lub białe włosy na oznakach są niedopuszczalne.
       Koty kolorpointy dla utrzymania ich pięknego umaszczenia należy w zasadzie łączyć między sobą, ale mogą być także łączone z kotami perskimi jednokolorowymi: czarnymi, białymi, niebieskimi, rudymi i kremowymi.

  kot perski kolorpoint długowłosy
  Obecnie jest dwadzieścia uznanych barwnych pododmian kolorpointów:
  - z brązowymi oznakami
  [kolor tułowia kremowy w cieplej tonacji przechodzący w jaśniejszy odcień na piersiach i brzuchu. Kolor oznak ciemnobrązowy. Kolor nosa i poduszeczek ciemnobrązowy. Kolor oczu błękitny]
  - z niebieskimi oznakami
  [kolor tułowia niebiesko biały, w zimnym otoczeniu przechodzący w biały na piersiach i brzuchu. Kolor oznak ciemnoniebieski. Kolor nosa i poduszeczek łupkowy. Kolor oczu błękitny]
  - z czekoladowymi oznakami
  [kolor tułowia kości słoniowe]. Kolor oznak mlecznoczekoladowy. Kolor nosa i poduszeczek caglasty. Kolor oczu błękitny]
  - z lila oznakami
  [kolor tułowia jasnolila. Kolor oznak szaroniebieski. Kolor nosa lawendowożółty. Kolor oczu błękitny]
  - z rudymi oznakami
  [kolor tułowia kremowobiały. Kolor oznak pomarańczowy w ciepłej tonacji. Kolor nosa i poduszeczek różowy. Kolor oczu błękitny.]
  - z kremowymi oznakami
  [kolor tułowia kremowobiały. Kolor oznak pastelowokremowy. Kolor nosa i poduszeczek różowy. Kolor oczu błękitny.]
  - z szylkretowymi oznakami brązowymi
  - z szylkretowymi oznakami niebieskimi
  - z szylkretowyml oznakami czekoladowymi
  - z szylkretowyml oznakami lila
  [kolor tułowia kotów z szylkretowymi znakami jest kremowobiały. Kolor oznak brązowy, ciemnoniebieski, ciemnoszary z odpowiednio do danego szylkretu kolorowymi plamkami. Na części twarzowej smuga w kształcie płomienia. Kolor nosa i poduszeczek odpowiedni do danego szylkretu. Kolor oczu błękitny.]
  - z pręgowanymi oznakami brązowymi
  - z pręgowanymi oznakami niebieskimi
  - z pręgowanymi oznakami czekoladowymi
  - z pręgowanymi oznakami lila
  - z pręgowanymi oznakami rudymi
  - z pręgowanymi oznakami kremowymi
  - z pręgowanymi i szylkretowyml oznakami brązowymi
  - z pręgowanymi i szylkretowymi oznakami niebieskimi
  - z pręgowanymi i szylkretowymi oznakami czekoladowymi
  - z pręgowanymi i szylkretowymi oznakami lila

  kot perski kolorpoint krótkowłosy
  < do góry >
   
  Koty
  Najlepsze WWW o zwierzętach
  [IMG - ANIMALS]
  [IMG - Najlepsze Kocie Strony] [IMG - Toplista kocich stron]

  regulamin   |   mapa strony   |   reklama © copyright by FreeTecKNOlogic. Valid CSS!