koty darmowe ogłoszenia rasy galeria galerie zdjęcia fotki informacje wiadomości tapety słowniczek słowniki pulpit
kociuszki
 • Kocia dynastia ;)
 • wiadomości
 • Pochodzenie
 • Poczatki w domu
 • U weterynarza
 • Pielęgnacja
 • Płciowość kota
 • Narodziny kociąt
 • Schorzenia
 • Pierwsza pomoc
 • Rasy i odmiany
 • Koty wg. prawa
 • Słowniczek pojęć
 • Schroniska
 • Lecznice - Lublin
 • różne
 • Galerie
 • Szablony
 • Tapety
 • Garfield
 • strona
 • Ogłoszenia!
 • SONDA!
 • Księga gości
 • Linki
 • Kontakt
 • Żaden właściciel kota nie może sobie pozwolić na bagatelizowanie potrzeb seksualnych swojego pupila, gdyż mają one znaczący wpływ na zachowanie się zwierzęcia.
       Wiek, w którym koty osiągają dojrzałość płciową, jest nieco zróżnicowany w zależności od rasy. Koty syjamskie mogą być gotowe do rozmnażania się już w dwudziestym tygodniu życia, chociaż większość ich osiąga dojrzałość płciową dopiero około siódmego miesiąca życia.
       Koty długowłose (perskie) rozwijają się płciowo później i pierwsza ruja u kotek nie występuje przed ukończeniem przez nie dzięciu miesięcy. Koty samce dojrzewają zazwyczaj nieco później od kotek, ale powinny być zdolne do rozpłoduw wieku dwunastu miesięcy.
  Cykl rozrodczy
       Objawy rozpoczynającej się rui są na ogół łatwe do rozpoznania. W poprzedzającym ją okresie kotka staje się niespokojna i zarazem bardzo łasa na pieszczoty. Potem, w czasie rui kiedy dopuszcza już do siebie samca, kotka tarza się po podłodze i głośno zawodzi. Stąd często używa się terminu "zawodzenie" zamisat określenia "ruja".
       Chociaż z pozoru moż się wydawać, że kotka wije się z bólu, zwodzenie takie jest czymś normalnym i nie powinno budzic niepokoju. Kotka zacznie też spryskiwać moczem teren, aby przywabić koty. Wyprowadzając kotkę na dwór na smyczy zauważymy, że mocz jej przywabił już paru miejscowych adoratorów. Z tego powodu należy stanowczo przetrzymywać ją w domu i nakłonić do załatwiania się do kuwety.
       O kotkach mówi się, że mają owulację prowokowaną i że pod tym względem różnią się od większości ssaków, ponieważ wydzielanie się komórek jajowych nie odbywa się w regularnych okresach, lecz pod wpływem kopulacji. Zapłodnienie nastąpi więc z całą pewnością wówczas, gdy nasienie znajdzie się w jajowodach, wtedy bowiem komórki jajowe wydostają się z pęcherzyka Graafa. Po kryciu zachowanie kotki wróci do normy, a jeśli zasszła w ciążę to oznaki rui powinny stopniowo ustać w ciągu kilku dni.
       Jeśli kotka nie zaszła w ciążę, mniej więcej po dwóch tygodniach wystąpi nowa ruja i wtedy kotka będzie bardzo chętnie uciekać z domu na poszukiwanie partnera.
       Czas trwania rui różni się w zależności od rasy i wieku kotki. W niektórych wypadkach, zwłaszcza u kotków syjamskich, może w ogóle nie być przerwy między jedną rują, a drugą i kotki będą bez przerwy zawodzić przez kilka miesięcy, co stanowi cieżką próbę wytrzymałości dla słuchających tego ludzi.
       W takich warunkach najlepszym wyjściem jest wywołanie stymulowanej owulacji, a taki zabieg może być przeprowadzony przez lekarza wterynarii. Wywołana w taki sposób owulacja da objawy normalnej ciąży. Faza taka nazywa się ciążą urojoną, miotu z niej nie będzie, a mniej więcej po 6tygodniach ruja wystąpi ponownie. Niektórzy lekarze weterynarii zalecają, zamiast wywoływania stymulowanej owulacji, podawanie kote w tym okresie chloromadinum, femingenu lub innych środków, które skutecznie zapobiegają rui.
       Zmiany zachodzące w cyklu rozrodczym kotki są powodowane przez substancje organiczne zwane hormonami. Stymulujący hormon wydzielany przez przysadkę mózgową, pobudza jajniki produkujące komórki jajowe w pęcherzykach Graafa. One to wydzielają hormon oestrogenu, który ma wpływ na takie właśnie zachowanie się kotki podczas rui.
       Jajeczka uwolnione z pęcherzyków Graafa zostają zapłodnione przez nasienie wędrujące do rogów macicy. Tam właśnie zapłodnione jajeczka, czyli zygoty, wczepią się w błonę śluzową macicy. Z czasem rozwiną się błony płodowem dostarczające pożywienia rozwijającym się embrionom. Przecietny miot składa się z 3-6 kociąt, chociaż mogą być odchylenia od tej liczby.
  Regulowanie cyklu rozrodczego
  Najbardziej skutecznym sposobem zlikwidowania cyklu rozrodczego kotki jest zabieg zwany sterylizacją albo kastracją. Jeśli jednak chcemy, aby nasza kotka rodziła i szukamy tylko sposobu wyeliminowania w jakimś czasie rui, regulacja za pomocą środków farmakologicznych jest odpowiedniejsza. Należy sprawę omówić z lekarzem, który doradzi nam najleprzy z dostepnch środków, ponieważ niektóre z nich mogą mieć działanie uboczne przez pewien okres.
       Kastracja kotek polega na usunięcio zarówna jajników, jak i macicy. Najlepizej przeprowadzić taki zabieg przed osiągnięciem kotkę dojrzałośći płuciowej, to znaczy w szóstym miesiącu życia. Jeśli mamy już kotkę dojrzałą i objawia ona właśnie oznaki rui, lekarz weterynarii zapewne poradzi nam zaczekać, aż ruja minie. Chodzi bowiem o to, że hormony oestrogenu wzmagają dopływ krwi do macicy, więc jeśli przeprowadza się w takim okresie zabieg kastracji, upływ krwi może być znaczny.
       Kastracja jest w zasadzie bardzo bezpiecznym zabiegiem, ale zawsze isnieje niewielkie ryzyko, jeśli stosuje ie srodki usypiające. Lekarz może prosić nas o podpisanie zgody na zabieg. Jest to nornalna procedura i nie powinna wzbudzac niepokoju.
       Nacięcie wykonuje się zazwyczaj z boku, po wygolenia kawałka pokrywy włosowej. Włos z cxzasem odrośnie, ale u kotów syjamskich będzie nieco jaśniejsze. Jeśli nas to martwi, należy poprosic lekarza weterynarii o wykonanie cięcia na środku powłoki brzusznej, tam blizna będzie spewnością mniej widoczna. Jedynym przeciwwskazaniem jest otyłość kotki, ponieważ szwy mogą popękać opuźniając proces goniejania.
       Nie ma potrzeby ograniczania terenu, po którym kotka będzie się poruszać w okresie pooperacyunym. Ale zawsze dobrze jest przetrzymać ją przez pare dni w domu. Powinno to zapobiec robieniu przez nią gwałtownych skoków i wyciąganiu szwów z rany. Gojenie następuje na ogół szybko i po tygoniu do operacji można już zdejmować szwy.
       W razie pęknięcia szwów trzeba pójść z kotkiem ponownie do lekarza, zwłaszcza jeśli ze szwów wystaje tkanka podskórna. Trudno jest powstrzymać kota od drapania lub od obgryzania szwów, ale w większości przypadków nie będą one kotu przeszkadzały. Szwy powinien zdjąć lekarz weterynatrii.
       Kastracja kocura jest znacznie prostrzym zabiegiem, także dokonywanym pod narkozą.
       Niektórzy właściciele kotów wolą zaczekać nieco dłużej z przeprowadzeniem tego zabiegu, ponieważ hormon męski - testosteron, kształtuje wygląd kota. Usunięcie jąder przed osiągnięciem dojrzałości kota jest niewskazane.
       Zazwyczaj dorosłe koty kastruje się w czasie seksualnego wyciszenia, tj. póżną jesienią bądź wczesną zimą. Istnieje niewielkie ryzyko, że usunięcie jąder, a więc także hormonu, może spowodować wypadanie włosów w późniejszym okresie życia. Zastępcza terapia hormonalna powinna w zupełności rozwiązać ten problem.
       Koty obu płci po kastracji mogą wykazywać skłonność do otyłości, trzeba wtedy koniecznie wprowadzić zmiany w składzie ich pożywienia. Ogólnie biorąc, kastracja sprawia, że kot przeżywa mniej stresów co zapewne spowoduje, że będzie żył dłużej. Także i ludzie z najbliższego otoczenia będą z pewnością do kota lepiej nastawieni, kiedy ustaną wszelkie niedogodności, jakie istniały przed dokonaniem zabiegu kastracji.
  Kastracja kocura polega na usunięciu jąder i części obydwu nasieniowodów. Kastracja kotki natomiast - na usunięciu macicy oraz jajników.
  Okres ciąży>
  Ciąża u kotów domowych trwa w przybliżeniu dziewięć tygodni, kocięta rodzą się między 63 a 66 dniem od pokrycia samicy. Kocięta, które przyjdą na świat w tygodniu przed tym terminem lub po nim, też mają szanse przeżycia, lecz już znacznie mniejsze.
       Nie sposób od razu ustalić, czy zapłodnienie doszło do skutku, dlatego należy koniecznie po powrocie kotki od samca-reproduktora trzymać ją z daleka od innych kotów. Jeśli bowiem ruja trwa u niej dalej, może dojść dokrycia przez następnego kota i w miocie mogą znaleźć się płody obydwu samców.
       Zewnętrzne oznaki świadczące o tym, że krycie kotki było skuteczne, uwidocznią się dopiero po upływie trzech tygodni. Jeśli kotka jest w ciąży, skutki zrobią się obrzmiałe i przybiorą kolor różowy. Hodowcy ten właśnie okres nazywają różowieniem. W zachowaniu kotki nie będzie jakichś szczególnych zmian, czasem może mieć torsje. Może to jednak być nie tylko objawem ciąży, więc powinniśmy porozumieć się w tej sprawie z lekarzem weterynarii.
       Warto w piątym tygodniu po pokryciu poddać kotkę ogólnemu badaniu lekarskiemu, ponieważw tym czasie lekarz może już wyczuć dotykiem obecność płodów w rogach macicy.
       W żadnym wypadku nie wolno nam tego robić własną ręką, ponieważ osoba niedoświadczona może zrobić krzywdękociętom. W tym okresie embriony mają 2-2,5cm długości główna faza ich rozwoju dopiero się rozpocznie. Nie jest też możliwe ustalenie, ile embrionów znajduje się w macicy kotki. Jeśli jest ich więcej niż dwa, brzuch jej będzie się wyraźnie powiększał od piątego tygodnia ciąży.
       Płody zaczynają się gwałtownie rozwijać dopiero w trzech ostatnich tygodniach ciąży, gdy uformuje się już kościec. Kiedy bliski będzie termin porodu, kotka zrobi się niespokojna i zacznie szukać odpowiedniego miejsca, gdzie mogłaby urodzić małe. Niewielkie, białe wydzieliny z pochwy w tym okresie są objawem normalnym.
  informacje zaczerpnięte z książki pt."Koty i kocięta" D.Alderton
  < do góry >
   
  Koty
  Najlepsze WWW o zwierzętach
  [IMG - ANIMALS]
  [IMG - Najlepsze Kocie Strony] [IMG - Toplista kocich stron]

  regulamin   |   mapa strony   |   reklama © copyright by FreeTecKNOlogic. Valid CSS!